Hamilelikte Riskli 7 Durum

hamilelik riskleri

Hamilelik her kadın için özel bir duygudur. Anne olma yolunda atılan adımlar hamilelikle başlar ve iyi geçen her hamilelik sonunda nur topu gibi melekler dünyaya gelir. Dikkatli ve özenli geçirilen her hamilelik hem anne adayı, hem de bebek için hayati önem taşır. Hamilelik sürecinde anne adayının kendine özen göstermesi birçok sorunun önüne geçebilir ve birçok riski bertaraf edebilir ancak bazı durumlarda müdahale edilebilecek bir şey olmayabilir. Anne adayının önceden gelen bazı sorunları ve rahatsızlıkları hamilelik döneminde risk teşkil edebilir. Tüm bu riskli durumlar içinde yapılacak ilk şey anne adayının en gibi durumlarla karşılaşabileceği konusunda bilgi sahibi olmasıdır. İşte hamilelikte riskli olan 7 durum;hamilelik riskleri

  • Hamilelikte gelişen riskler içerisinde anneye bağlı olan bazı durumlar vardır. Bunlar annenin geçmiş dönemde geçirmiş olduğu bazı rahatsızlıklardır. Annede var olan kalp ve dolaşım hastalıkları, romatizmal bazı sorunlar, yüksek tansiyon, tiroid, şeker hastalığı, kansızlık, karaciğer ve böbrek hastalıkları, mide ülseri gibi sonradan ortaya çıkan birçok hastalık hamilelikte risk oluşturabilir.
  • Yine anne adayında var olan ve doğuştan gelen rahatsızlıklar hamilelikte bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Annede olan kalça çıkıklığı ve zeka gerilikleri bebeklere olumsuz yansıyabilir.
  • Eğer anne adayı sigara ve alkol kullanıyorsa, bunlara hamilelik boyunca ve bebeğin doğumundan sonra son vermesi gerekir. Özellikle hamilelik sırasında annenin sahip olduğu bu kötü alışkanlıklar bebek için ciddi riskler teşkil etmektedir.
  • Ebeveynler arasında olan akrabalık bağları doğacak olan bebekler için risk teşkil eder. Akraba evliliklerinden doğan çocukların bazılarının rahatsız ve sorunlu olduğu kanıtlanmış bir durumdur.
  • Anne adayının hamileliği boyunca sürekli doktor kontrolünde olması önemli bir adımdır. Özellikle rahatsızlıklarından dolayı düzenli ilaç kullanan anne adayları bu ilaçların etkileşimleri hakkında bilgi sahibi değildir. Bu durumlarda bir doktorun yönlendirmeleri sonucunda ilaçların kullanılması gerekir. Aksi halde kullanılan bu ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.
  • Eğer anne adayı daha önce ölü veya sakat doğum yaptıysa bu yeni gelişen hamilelikler için de riskli bir durumdur.
  • Anne adayı daha önce bir doğum yaptıysa, bu doğum zor ve müdahaleli olduysa sonrasında gelişen hamilelikler riskli olabilir.
  • Anne ve baba adayında kan uyuşmazlığı varsa bunun önceden bilinmesi ve kontrollü bir hamilelik geçirilmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*