Hamilelikte beslenme önerileri nelerdir?

hamilelere beslenme önerileri, hamilelik döneminde beslenme, hamileyken nasıl beslenilmeli

Anne karnında gelişimini sürdüren bir bebeğin vücut hücrelerinin büyük bir kısmı proteinlerden oluşur. Bu sebeple de tüm besin gruplarında olduğu gibi proteinlere dikkat edilmelisiniz. Et, tavuk, yumurta, süt, yoğurt, balık, peynir, fındık, kuru baklagiller, ceviz ve badem gibi kuruyemişler protein açısından zengindirler. Özellikle bebek ve anne sağlığı, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan folik asit; kuru fasulye, mercimek, ceviz, ıspanak ile buğdayda bol miktarda bulunuyor.hamilelere beslenme önerileri, hamilelik döneminde beslenme, hamileyken nasıl beslenilmeli

B12 vitamini: Bilişsel fonksiyonlar bakımından oldukça önemli olan B12 vitamini için peynir, süt ile balık oldukça zengin kaynakları oluşturuyor.

A vitamini: Kayısı, ıspanak, havuç ve yumurta A vitamini bakımından zengin besinlerdendir. Özellikle D ve C vitaminlerinin alınması da oldukça önem taşır.

Demir: Kan yapımında rol oynayan demir açısından zengin kaynaklar pekmez, ıspanak, yumurta, tahin, kuru kayısı, kuru baklagiller ve kuru üzüm tüketilmelidir.

Kalsiyum: Kemik gelişiminde oldukça önemli yeri olan kalsiyum süt ile süt ürünlerinde zengin bir şekilde bulunur.

Çinko: Çinko eksikliğinde bebeklerde büyüme yetersizliği, ölü doğumlar ile doğumsal anomaliler görülebilir. Peynir, badem, ceviz, bulgur ve buğday da zengin olarak bulunur.

İyot: Eksikliğinde düşük ile ölüm doğumlara neden olabilecek olan iyot; tavuk, balık ve deniz ürünleri, kuru baklagiller, beyaz peynir, süt ve yumurtada zengin miktarda bulunur.

Tüm bu minerallerin mutlaka yeterli miktarlarda alınması gerekiyor. Bütün bu vitamin ve minerallerin eksikliği söz konusu ise doktor gözetiminde dışardan ek olarak verilmesi gerekir. Bilhassa Omega 6 ve Omega 3 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde alınması bebek gelişimi için oldukça önem taşır.

Beslenmede nelere dikkat edilmeliyiz?

Hamilelik döneminde normal kilo artışının sağlanması ile bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminin doğru bir şekilde tamamlanabilmesi için beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekir. Özelikle de uskumru, somon gibi yağlı balıklar, zeytinyağı, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler mutlaka beslenme listelerinde yer alması gerekir. Her gün tüm besin grupları yeterli miktarlarda tüketmelisiniz. Bununla beraber sigara, alkol ile uyuşturucu maddelerden kesinlikle uzak durunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*