Göğüs Kanseri Belirtileri Ortaya Çıkınca Nasıl Önlem Alınır?

göğüs kanseri önlemleri, göğüs kanserine önlem alma, göğüs kanseri için alınabilecek önlemler

Vücudumuz içinde herhangi bir yerde ortaya çıkan kitle oluşumuna karşı hemen doktor takibi başlatmalısınız. Bir yerinizde olabilecek kitlenin başka hastalıları tetiklememesi için önlemlerinizi almalısınız. Karaciğer ve akciğer üzerinde olabilecek kitleler, omurga üzerinde oluşan kitleler ve göğüs içinde ya da kol altında olabilecek kitleler göğüs kanserini açığa çıkaran faktörler olabilir. Göğüs kanseri belirtileri sadece göğüs içinde bulunacak kitle ile açığa çıkmaz. Aynı zamanda göğüs ucunda eğrilikler ve değişiklikler, deride renk değişimi, kızarıklıklar ile izlenilmesi gerekmektedir. Göğüs içinden eğelen ve nedeni belli olmayan akıntıların kan şeklinde gelmesi ya da normal sıvı olarak akması da dikkate alınacak bir husustur.göğüs kanseri önlemleri, göğüs kanserine önlem alma, göğüs kanseri için alınabilecek önlemler

Göğüs kanseri belirtileri olması bile bayanların eğer aileden gelen genlerinde böyle bir sorun varsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Irsi olarak da geçebilecek bu hastalık hiç belirti vermeden sizi sarabilir. Emzirememiş anneler, ilk doğum öncesi uzun süreli doğum kontrol hapı kullananlar, aşırı alkol kullanan bayanlar, şişman olanlar ve menopozu 50 yaşın altına kadar olamayanlar göğüs kanseri belirtileri taşımaktadır. Hastalıktan kurtulma şansı çok yüksektir. Bu hastalığı tamamen de yenebilirsiniz. Hatalığını ortaya çıktığında kendinizi çok iyi hissetmeniz gerekir. Bunun için psikolojik tedavi alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili alacağınız destekler sizi bu hastalığa karşı güçlü kılacaktır. Göğüs kanseri belirtileri açığa çıkınca duygusal olarak çöküntüye uğrayacak bayanlar vücut dirençlerini arttırmak için bol gıdalar ve hormonsuz yiyeceklerden yemeli ve bol meyve tüketmelidir. En önemli ayrıntı olan yeme içme durumu hastalığın seyrini değiştirebilir. Konserve yiyecek tüketimi yapılmamalı, tuzlu, posalı, tütsülü yiyecekler yenilmemelidir.

Göğüs kanseri belirtileri açığa çıktığında bu sizin hemen kötü huylu olabilecek bir kitle ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelmez. Kitle olabilir ancak alınıp kontrol edildiğinde iyi huylu olarak çıkabilmektedir. Her kitle kanser kitlesi değildir. Bazen farklı sebepler ile bezeler arasında oluşabilecek sertlikler de görülebilir. Bu yüzden kontrollerinizi aylık olarak yaptırmalı ve mutlaka doktorunuz ile bilgi alışverişinizde bulunmalısınız. Erken yaştan itibaren yapacağınız meme muayeneleri ile erken teşhise yardımcı olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*