Gebelikte ve Spor Yapanlarda Oluşan Çatlaklar

Gebelikte Çatlaklar
Sık kilo alıp verme, ağır sporlar, bazı silikon uygulamaları çatlakların nedeni olabileceği gibi özelikle kadınlarda çatlak oluşumunun önemli bir sebebi de gebeliktir. Gebelik döneminde vücutta çok çeşitli bozulmalar oluşabilir. Ancak bu bozulmaların çoğu geçicidir. Cilt çatlakları ise ne yazık ki tedavi edilemezler.
Gebelik döneminde pek çok kadını aynadan uzak tutan çatlaklar derinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu oluşurlar. Gebelikte kilo alımı, göğüslerin süt ile büyümesi, hormon değişiklikleri gibi sebeplerden ciltte çatlaklar meydana gelir. Gebelerin bazılarında çatlaklar yoğun olarak görülmesine rağmen bazılarında hiç oluşmazlar. Burada önemli olan genetik faktörlerdir. Genetik olarak elastikiyet dokusu kuvvetli kişilerde gebelik döneminde çatlak oluşmaz.
Bunun yanında hamilelerin beslenmeleri de çatlak oluşumunda etkili faktörler arasında yer alır. Gebelerin mutlaka düzenli beslenmeleri, günlük olarak A, C ve E vitamini içeren yiyecekleri yemeleri bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Bu şekilde bir beslenme çatlak oluşumunu engelleyecektir. Fazla kilo almaktan kaçınmak, doktorun belirlediği oranda kilo almak da çatlak oluşumunun önüne geçer. Beyaz bir tene sahip kişilerin gebelik döneminde cilt çatlağıyla karşılaşma oranı daha yüksektir.
Çatlaklar oluştuktan sonra tedavisi yoktur. Ancak çatlak oluşumunu engellemek mümkündür. Çatlak önleyici kremler, losyonlar piyasada mevcuttur. Doktora danışılarak bunların kullanımı çatlak oluşumunu büyük oranda engeller. Bu krem ve losyonların yanında kakao yağı masaj yapılarak karın ve bacakların iç kısmına uygulanırsa çatlakları önler.

Vücut Geliştirme ve Çatlak Tedavisi
Özellikle ergenlik dönemlerinde gençler televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde, internette gördükleri ve sevdikleri kişilerin kaslı vücuduna sahip olmak istiyorlar. Bazıları evde bazıları ise spor salonlarında vücut geliştirme egzersizleri yapar. Ancak birden vücuda yüklenilmesi ise kişilerin vücutlarında çeşitli sorunlara sebep oluyor. Ağır vücut geliştirme hareketleri sonucunda eklem, kas ağrıları ve lif kopmaları meydana gelebilir. Bunların yanında vücut geliştirme cilt problemlerine de sebep olabilir. Bu cilt problemlerinin başında ciltte oluşan çatlaklar gelir.
Vücut geliştirme egzersizleri sonucunda omuzlarda ve sırt bölgesinde çatlaklar oluşabiliyor. Çatlaklar oluştuktan sonra tedavi edilmeleri güç olduğu için vücut geliştirmeyle uğraşan kişilerin çatlak oluşmadan önce önlem almaları gerekmektedir. Zaten düzenli ve sağlıklı beslenmek durumunda olan vücut geliştirme sporcuları bu beslenmelerine lifli besinleri de eklemelidirler. Ayrıca bol sıvı almalı, antioksidan içeren yiyecekleri ve içecekleri tüketmelidirler. Duştan çıktıktan sonra vücuda sürülecek kremler cildin nemlenmesini sağlayacak ve elastikiyetini arttıracaktır. Retinoid içeren kremlerin kullanımı çatlak oluşumunu engellediği gibi çatlakların ilk oluşumunda meydana gelen ince çizgileri de yok edecektir.
Gelişen teknoloji ile birlikte çatlaklar oluştuktan sonra da ortadan kaldırılabilir hale gelmiştir. Fraksiyonel lazer tedavisi ile çatlak deriden 3 seans içinde büyük oranda kurtulmak mümkün olabilmektedir. Pulse dye lazer tedavisi ile de çatlaklar 2 ay gibi bir sürede ortadan kaldırılabilir. Ancak her hastanın tedaviye vereceği yanıt farklı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*