Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı Nedir?

gebelikte ilaç kullanma, gebelik zamanı ilaç kullanma, gebelerde ilaç kullanımı

Hamilelik öncesi varolan hastalıklar ve hamilelik dönemi ortaya çıkan problemler nedeniyle, bazı koşullarda gebelerin ilaç kullanması gerekir. Ancak; bebeğin istenmeyen etkilere maruz kalmaması açısından, gebelikte ilaç tüketimi mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.gebelikte ilaç kullanma, gebelik zamanı ilaç kullanma, gebelerde ilaç kullanımı

İlacın Zararları

Gebenin şikayetleri ilaç kullanımını zorunlu kılmadıkça, ilaç desteği tavsiye edilmez. Özellikle 1. aydan 3. aya kadar organ gelişimini tamamlayan cenin, dış etkenlere karşı savunmasızdır. Bu dönem, acil bir tıbbi gereklilik söz konusu değilse ilaç kullanılmamalıdır.
İlk ay içerisinde alınan ilaçların cenine hasar verme, düşüklere yol açma olasılığı yüksektir. Embriyo, annenin aldığı ilaçtan etkilenmediyse, düşük gerçekleşmez. Çoğu rahatsızlık için, gebelerin kullanabileceği türden ilaç türü vardır. Mide asidi düzenleyiciler, bulantı gidericiler, ağrı kesiciler, antihistaminikler ve antibiyotikler hamilelik dönemi en çok kullanılan ilaç gruplarıdır. Hemoroid ilaçları ve göz damlaları lokal uygulandığından, kana geçişi oldukça az miktarda olur ve bu açıdan fetuse olumsuz etkide bulunma ihtimali azdır. Sindirim sistemi problemlerinde doktor kontrolünde alınan spesifik ilaçlar, sindirim organlarında emildikten sonra, kana düşük miktarda geçerek dışarı atılırlar.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutlu bir beraberliğiniz var ve tek eksiğinizin bir bebek olduğunuz düşünüyorsunuz. Sabahları mide bulantısı çekiyorsunuz ve elinizdeki hamilelik testi pozitif gösteriyor. Müjdeler olsun; Hamilesiniz! Bu hayatınızın yeni ve macera dolu bir dönem başlıyor demektir. Bu dönem ile birlikte kafanızda bir çok da soru oluşacaktır. Bebek beklemenin heyecanına çoğu zaman korkularda karışır.

Bebeğim sağlıklı olacak mı? Kız mı Erkek mi? Bunun yanında fiziksel rahatsızlıklar olan mide yanması, bulantı, yorgunluk gibi sorunları da vardır. Ama merak etmeyin tüm bu rahatsızlıklar doğumdan sonra yok olurlar. Hamilelikte en önemlisi düzenli yapılan kontrollerdir. Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Yemek alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve hem bebeğinize hem de size yararlı olacak sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*