Fazla Yeşilçay Tüketiminin Zararları

yeşilçay tüketimi, fazla yeşilçay tüketimi, yeşilçay tüketimi zararları

Vücuttaki metabolik süreçlere doğrudan etkisi olan yeşil çay, içerdiği antioksidanlar ve kafein ile düzenli olarak tüketildiğinde sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Enfeksiyondan aşırı kiloya kadar etkili olabilen yeşil çay, aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere sahiptir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı reaksiyonlar gösterebilen yeşil çay, aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir. Uzmanların günde 2 bardaktan fazla içilmemesini önerdiği yeşil çay, ideal miktarlarda tüketildiğinde sağlığımız için son derece faydalıdır. Günde 2 bardaktan fazla yeşil çay içiyorsanız bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Çok fazla yeşil çay içmenin vücudunuz üzerindeki zararlı etkilerini araştırdık. Dilerseniz yeşil çayın bu sağlık sorunlarına etkilerini birlikte keşfedelim…yeşilçay tüketimi, fazla yeşilçay tüketimi, yeşilçay tüketimi zararları

Yeşil çayın aşırı tüketiminin zararları;

Uykusuzluğa Neden Olabilir… İçerdiği kafein sayesinde sinir sistemine etki eden yeşil çay, aşırı tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir. Hamileler ve emziren anneler, özellikle anne sütüne geçiş üzerindeki etkisi nedeniyle yeşil çay tüketimini izlemelidir. Araştırmalar yeşil çayın birçok insanda uyku sorunlarına neden olduğunu göstermiştir.

Demir eksikliği ve kansızlığa neden olabilir… Yeşil çayın ana bileşenlerinden biri olan EGCG, özellikle iltihaplanmaya neden olan enzimlere karşı etkilidir. Demir emilimini d oranında azaltan limonlu yeşil çayı veya öğün aralarında içtiğinizde bu sorunun ortadan kalkacağını belirtmek isteriz.

Mide yanmasına neden olabilir… Yeşil çayın aşırı tüketimi yemek borusu zarı olarak bilinen mide duvarını tahriş edebilir. Asidik yapısı nedeniyle mideyi olumsuz etkileyen yeşil çay tüketimi kontrol altına alınmadığında mide yanmasına neden olabilir ve reflü olan kişiler için tehlikeli olabilir. Mide rahatsızlığı olan kişilerin yeşil çay içmelerini ve yeşil çay kapsüllerini doktora danışmadan tüketmemelerini öneriyoruz.

Kulak çınlamasına neden olabilir… Pek olası görünmese de araştırmalar yeşil çayın aşırı tüketiminin kulak çınlamasına neden olabileceğini gösteriyor. Genel olarak, yüksek kafeinli içeceklerin kontrolsüz tüketiminden kaynaklanan kulak çınlamasına yatkınsanız, ne içtiğinizi ve ne yediğinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

Şeker hastalığına zararlıdır… Kateşinlerin kullanıldığı yeşil çayın, tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda zararlı olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle uzmanlar şeker hastalığı olan kişilerin yeşil çay tüketmemesi gerektiğini söylüyor.

Bu gereksiz yere böbrekleri yorar… Yeşil çay içme alışkanlığı olan kişiler, düzenli olarak bol su içmeleri gerektiğini bilmelidir. Yeşil çayın aşırı tüketimi ve yetersiz su alımı sıvı kaybının yanı sıra gereksiz böbrek yorgunluğuna neden olur. Sıvı kaybından susuz kalmak için bol su için.

Glokomu artırır… Aşırı kafein tüketimi durumunda glokom adı verilen göz içi basıncının artmasına neden olan yeşil çayın aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Yeşil çay içtikten sonra 30 dakika içinde oluşan ve ortalama 90 dakika süren göz basıncını önlemek için siyah çay ile birlikte tüketilmemeli ve günde 2 bardağı geçmemelidir.

Karaciğere zarar verebilir… Termojenik yağ yakıcıları sayesinde hızlı kilo vermeyi destekleyen yeşil çay, birçok zayıflama ürününde kullanılabilir. Akut karaciğer yetmezliği gibi karaciğer sağlığı üzerinde zararlı etkileri olan yeşil çay, aslında kateşin adı verilen bir madde nedeniyle kontrollü tüketilmelidir.

Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir… Hem zararlı hem de faydalı olabilen yeşil çay kontrollü bir şekilde tüketilmeli, özellikle kronik hastalığı olan kişiler doktoruna danışmadan tüketmemelidir. Bu durum istemsiz kas kasılmaları, baş dönmesi, kanama bozuklukları, tansiyon, kemik erimesi, alerjik reaksiyonlar, tiroid sorunları, sık idrara çıkma, kullanılan ilaçların etkisinin azalması gibi sorunlara neden olabilir.

Yeşil çay içerken bilinçli hareket etmek gerekir, faydaları saymakla bitmez. Düzenli kullanımda sağlığınızın olumsuz tepkilerini izlemeniz gerektiğini ve gerekirse doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*