Evlilik danışmanı kimdir ve ne iş yapar?

evlilik danışmanı kimdir, evlilik danışmanının görevleri, evlilik danışmanı ne yapar

Evlilik her gencin hayalini süsleyen yeni bir hayata adım atacağı ve bu adımı ömür boyunca yanında olacak eşi ile birlikte atacağı bir iştir. Her insanın aklına evlilik deyince ilk gelen şey mutluluk, huzur ve yeni bir aile gelir. Elbette evlilik böyle bir şeydir ve olmalıdır da. Ancak evliliğin her zaman mutluluk ve huzur dolu geçmediği zamanlarda yok değil. Evlilik danışmanı işte tam da bu durumlarda ikili ilişkiyi düzenlemeye yardımcı kişidir.evlilik danışmanı kimdir, evlilik danışmanının görevleri, evlilik danışmanı ne yapar

Danışmanın sorumluluğu nedir?

Evliliğin ilk zamanlarında güzel ve ruh eşi olarak görünün eşinizde size uygun olmayan ve size ters düşen fikirleri eylemleri oluşmaya başladığında devreye evlilik danışmanı giriyor. En ufak tartışması uyuşmazlığı bile kavgaya dönüşen ve bu kavgaları daha sonra barışçıl yolarla çözemeyen bireylerin ihtiyacı olan kişi yine danışmanıdır. Danışmanın insanlar arasında yanlış tanındığı zamanlar da oluyor. Danışmanının çiftler arasında haklıyı haksızı ortaya çıkarmaya yaradığı veya sadece olayları dinleyip iki bireyi de yumuşatmaya çalıştığı gibi şeyler yaptığı düşünülür. Oysa bu danışmanlıkta iki tarafta haklı haksız aranmasından daha çok iki tarafında hangi yönlerinin yanlış olduğu ve ne gibi yönlerde anlaşabilecekleri konusunda yardımcı kişidir. Tarafları dinlerken farklı şekillerde seanslar uygulayarak evlilikleri hakkında bilgi verirken iki kişinin birbiri ile empati gücünü de artırmaya yönelik çalışmaları vardır.

Danışmanlık hakkında;

Psikolojinin bir dalı olarak ortaya çıkan evlilik danışmanlığı özellikle son zamanlarda daha da ön plana çıkmıştır. Aslında psikoloğa gidenlerin çoğunun şikâyeti eşleri olmasına rağmen yeni yeni otaya çıkmış ve bu alanda uzmanlaşan kişiler tarafından hizmet vermeye başlamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*