Ekinezya Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde çok fazla bilinmemesine rağmen “Ekinezya” uzun medeniyetler boyunca pek çok hastalığının tedavisinde kullanılmış mucizevi bitkilerden birisidir. Daha çok Amerika’nın orta batı kesimlerinde ve nemli ortamlarda yetiştirilen bu kır çiçeği bitkisinin bilimsel adı “Echinacea purpurea”dır. Mor renkli olan bu Ekinezya, güzel görüntüsünden dolayı bahçelerde süs bitkisi olarak da yerini almaktadır.ekinezya nedir, ekinezya ne işe yarar, ekinezyanın faydaları

Ekinezya’nın faydaları;

Vücudumuzda bulunan beyaz kan hücreleri vücudumuzu virüs, bakteri ve hastalıklara karşı korumaktadır. Ekinezya’da beyaz kan hücrelerinin uyarılmasında etkili bir bitki olduğu için kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve kişinin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı da özellikle AIDS hastalığına yakalanmış kişiler, bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu bitkinin şifalı gücünden faydalanabilirler. Çağımızın bir diğer hastalığı olan Kanser hastalığında da Ekinezya bitkisinin kanserli hücrelerin azalmasına katkı sağladığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Bu gibi hastalıkların yanında grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için de oldukça etkili bir bitkidir. Yapılan tıbbi araştırmalar, Ekinezya bitkisinin antifungal ve antiviral özelliklerine sahip olmasından dolayı enfeksiyonlarla savaştığını ortaya çıkarmıştır. AIDS, Kanser gibi hastalıklar olmadan bu bitkiyi kullanmak ise bağışıklık sistemimizi güçlendireceği için hastalıkların oluşmasına engel olması açısından bitkiler dünyasında önemli bir yer teşkil etmektedir.

Ekinezya Kullanım Şekli;

  Ekinezya bitkisinin en doğru kullanım şekli ise 1 litre suyun için 4 – 5 kaşık atarak demlemesini beklemektir. Ekinezya kesinlikle çay gibi demlenmemelidir ve bir günde en fazla 3 fincan tüketilmelidir. Aynı zamanda 15 gün düzenli olarak içtikten sonra mutlaka 1 ay ara verilmelidir. Hiçbir bitki gibi Ekinezya da hiç ara vermeden kesinlikle tüketilmemelidir.

Ekinezya Bitkisini Kullanmaması Gereken Kişiler;

  Tüm bitkiler gibi bu bitkiyi da bazı kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Özellikle “otoimmün” hastalığına sahip olan kişiler, kalıcı hasarların oluşmasına neden olabileceğinden bu bitkiyi kesinlikle kullanmamalıdır.  Aynı zamanda hamile bayanlar, emziren anneler ve bebekler de kesinlikle kullanmamalıdır. Eğer çocuğunuz 12- 13 yaşlarında ise de mutlaka bir doktora danışarak kullanılması uygundur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*