Dikkat eksikliği tedavisi testi nasıl yapılır?

Çağımızın problemleri arasında sayılabilecek rahatsızlıklardan birisi de dikkat eksikliği. Belirtileri olarak konsantre olmada güçlük çekme, çabuk dağılma, dalgınlık, unutkanlık, sabretmesi gereken işlerden kaçma gibi davranışlar söylenebilir. Teşhis aşamasında birkaç test yapılmaktadır. Bu dikkat eksikliği tedavisi testi yapıldıktan ve tanı koyulduktan sonra uygun tedaviye başlanır. Tedavi aşamaları çocuklar ve yetişkinler için farklılıklar göstermektedir ancak her ikisi için ortak söylenmesi gereken şey; tedavi sürecine kısa sürede başlamak gerektiğidir.

Sık tercih edilen testler;

Stanford Binet testi; zorluk derecesine göre sıralanan 30 maddeden oluşmaktadır. 2 yaşından itibaren yetişkinlere kadar tüm bireyler için çeşitleri bulunmaktadır. Wechsler testleri; performans ve sözel olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır. Her bir kategorinin altında alt başlıklar bulunmaktadır. değerlendirme neticesinde üç farklı puana ulaşılır. Yetişkinlere ve çocuklara uygun biçimleri bulunmaktadır. Bunların haricinde isim olarak farklı ancak yapılış gayesi olarak benzerlikler içeren birçok test bulunmaktadır. Dikkat eksikliği tedavisi testi hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta alt testlerdir.

Alt testlerde hangi kategoriler var?

Bahsi geçen alt kategorilerin sözel kısmında genel bilgi, benzerlikler, yargılama, aritmetik, sayı dizisi ve sözcük dağarcığı olmak üzere 6 alt kategori bulunuyor. Performans testlerine bakacak olursak şifre, resim tamamlama, küplerle desen, resim düzenleme ve parça birleştirme olmak üzere 5 grup bulunuyor. Tüm bu testler ile çocuk veyahut yetişkinde dikkat eksikliği rahatsızlığı olup olmadığı tespit ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*