CTC ve Kanser Tedavisi

CTC ve Kanser Tedavisi

Yöntem nedir?

Kan verme sorunu olmayan her hastaya uygulanabilen yeni yöntemde, hastadan alınan bir tüp kan özel bir cihaz kullanılarak incelenir. Hastanın acıkmış veya kan almaya doymuş olması önemli değil. Aslında hastanın kan bağışı için gelmesine gerek yoktur. Ancak sağlıklı bir sonuç elde etmek için gün içinde alınan kanın normal oda sıcaklığı koşullarında 30 saat içinde işlenmesi gerekir. İlk aşamada alınan kandaki kanın normal bileşimini oluşturan hücreler ayırt edilir; Bazı özel algoritmalar, diğer hücresel yapıların var olup olmadığını belirler. Kendi kan hücrelerini uzaklaştırarak, dolaşımdaki diğer hücreleri büyük ölçüde içeren bir sıvı oluşturur ve onu sonraki işlemlerde kullanılmak üzere hazırlar. İkinci aşamada ise kanser hücrelerinin yüzey özelliklerine göre bu sıvıda kanser hücrelerinin varlığı araştırılır. Bu işaretler mevcutsa ve hücre sayısı belirli bir sayıyı aşarsa, belirli bir kanser teşhis edilebilir. Böylece yeni yöntem kanser hücrelerini yakalar, sayılarını gösterir ve ne tür bir kanser olduğu hakkında bilgi verir. Tüm bu aşamalar sadece 4 günde tamamlanabilir.CTC ve Kanser Tedavisi

Kanser çok erken tespit edilebilir!

Klasik kanser evresinde bilindiği gibi; Kullanılan parametreler arasında belirli bir boyuta ulaşan, lenf düğümüne yayılan ve bulunduğu uzak organlara yayılan bir tümör bulunur. Ancak yeni yöntem sayesinde, tümör belirli bir boyuta gelmeden, yani mevcut tarama yöntemleriyle tespit edilebilecek bir boyuta gelmeden önce kan dolaşımına giren hücreleri artık tespit etmek mümkün. Bu, kanserin çok erken bir aşamada tespit edilebileceği anlamına gelir.

Kanser teşhis edildikten sonra tedavi süreci başlar. Yeni sistem, tedaviden önce ve hemen sonra dolaşan kandaki kanser hücrelerinin sayısında sayısal bir azalma olup olmadığını kontrol ediyor. Bu, tedavinin kanser hücrelerini nasıl etkilediği hakkında önemli bilgiler sağlar. Dolaşımdaki tümör hücrelerinde pozitif sonuçlar, ilk tedaviden (ilaç uygulaması) 1-2 hafta sonra bile görülebilir.

Kanser hücresi bulunmazsa …

Kanda kanser hücresi bulunmaması ne anlama geliyor? Bu asla “% 100 kanser yok” şeklinde yorumlanmamalıdır. Çünkü büyüyen kanser dokusundan henüz kan dolaşımına girmemiş hücreler olabilir. Veya kanser hücreleri yüzey özelliklerini değiştirebilir ve tanınmaz hale gelebilir. Bu nedenle, tümör hücrelerini tespit edememek, mutlaka kanser olmadığı anlamına gelmez. Ancak kanser hücrelerinin bulunması ve sayılarının belirli bir değeri aşması, aksi ispatlanana kadar kanserin varlığı anlamına gelir ve önemli kanıt olarak kabul edilir.

Bu tüm kanser türleri için geçerli mi?

Kanserlerin önemli bir parçası olan kanserler (akciğer, meme, prostat ve kolon tümörleri gibi) yeni yöntem sayesinde erken dönemde tespit edilebiliyor. Neyse ki, öncelikle bu kanser türlerinin diğer kan hücrelerinde bulunmayan belirteçleri vardır ve onların yardımıyla diğer kan hücrelerinden ayırt edilebilirler ve daha sonraki aşamalarda ait oldukları organı bulabilirsiniz. …

Kanser Tedavisinde Yeni Yöntemlerin Faydaları

– Kanseri daha erken bir aşamada tanımak,

Erken tedavi düzenlemesi ve tedaviye kanser yanıtı.

önceden tahmin edilebilir,

– Bireysel tedavi planlaması

– Daha iyi hasta tarama süreci

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*