Çocuklarınızı Gelecek Teknolojiye Nasıl Hazırlamalısınız?

çocukları teknolojiye hazırlama, gelecek teknolojiye çocukları hazırlama, çocuklar yeni nesil teknolojiye nasıl hazırlanmalı

Yaşadığımız çağda hemen hemen her evde bulunan bilgisayar, tablet, telefon kısacası elektronik eşyalar aslında birçok işimizi kolaylaştırırken çocuklarımızı ne şekilde etkiliyor. Çoğu ebeveyn çocuğum ağlamasın o tabletle vb. elektronik cihazlarla oyalanırken bende işlerimi halledeyim gibi düşüncelerle çocuklarının neler kaçırdıkları pek göz önünde bulundur masada ilerleyen dönemlerde ‘’bizim zamanımızda saklambaç vardı’’ sözü çocuklar ve elektronik eşyalar arasındaki ilişkinin çocuklarımızın neler kaçırdığını anlatıyor.çocukları teknolojiye hazırlama, gelecek teknolojiye çocukları hazırlama, çocuklar yeni nesil teknolojiye nasıl hazırlanmalı

Elektronik Eşyaların Çocuklar Üzerindeki Eksileri

  • Zamanının çoğunu tablet vb. elektronik cihazların başında geçiren çocuklar sanal alem dışında hiçbir aktivitesi bulunmayan nesiller haline geliyor.
  • İzledikleri, oynadıkları hayal ürünü kahramanları gerçek hayatta canlandırarak gerçeklik kavramından uzaklaşabilir ve kendilerine zarar verebilirler.
  • Sosyal medya, haber veya dizi gibi +18 içerikleri izleyerek korkabilir bilinçaltında derin yaralar açabilirler.
  • Zamanla toplumdan uzaklaşarak hırçınlık ve arkadaş edinememe gibi problemler yaşa bilirler.
  • Aile tanımını unutarak geçimsiz bir birey haline gelebilirler.
  • Çocuklar ve elektronik eşyalar arasındaki ilişki toplumdan uzaklaşma, geçimsizlik, hayal dünyasında yaşama ve psikoloji bozukluklarının yanı sıra görme ve unutkanlık gibi rahatsızlıklardayol aça biliyor.

Elektronik Eşyaların Çocuklar Üzerindeki Artarı

  • Çocuklar ve elektronik eşyalar arasındaki ilişki bilinçli kullanımlar sonucu okulda ve rutin hayatlarında yararlı olabiliyor.
  • Araştırmalarında yardımcı olabilir.
  • Yeni arkadaşlar edinmesinde yardımcı olabilir.
  • Eğlenirken öğrenebilir.

Yani kısacası çocuklar ve elektronik eşyalar arasındaki ilişki kullanım amacına ve yönlendirmelere göre değişkenlik gösteriyor. Unutmayalım ki çocuklar öğrenmeye heveslidir ve çok güzel kopya çekerler. Ebeveynlerinde ne görürlerse o yolda ilerlerler. Bunun için sizin dikkatli olmanız gerekir. Elektronik ürünlerin bilgiye ulaşmada kullanıldığı kanısına varmaları gerekir. Bu da sizin elinizdedir.

Doğru yönlendirme bu mümkündür. Bilgisayar bir oyun aracı değil derslerini yapmada bir araç olduğu vurgusu yapılmalıdır. Bu sayede çocuk bunu daha iyi kavrayacaktır. Aksi halde tersi olursa çocuk oyuna alışacak ve derslerinden de zaman içerisinde kopacaktır. Bundan dolayı bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda uzman desteği de alınarak nasıl davranmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*