Çocukları Dört Tekerlekli Bisikletten İki Tekerlikli Bisiklete Alıştırma

Çocuklar ve bisiklet kullanma, dört tekerlekli bisiklet kullanma, çocuklar ve iki tekerlekli bisiklet

Çocukların en çok yapmayı sevdikleri şeyler arasında bisiklet sürmek yer alan bir fiildir. Lakin bu işi yapmak çocuklar için biraz zordur. Çünkü iki tekerlekli bisiklet kullanacak çocukların denge kurmayı öğrenmesi ve bunu bir nevi alışkanlık haline getirmesi vb. gerekir. İşte bu noktada ailelere çocuklarını dört tekerlekli bisikletten iki tekerlekli bisiklete alıştırma için görev düşmektedir. Çocuk bisikletleri bildiğiniz üzere çocuklar düşmesin diye 2 ana tekerlek ve 2 yardımcı tekerlekten oluşacak şekilde imal edilmektedir. Yardımcı tekerlekler sökülebilecek şekilde ana tekerleklere tutturulmaktadır. Bunun amacı da zamanı geldiğinde çocuklar bisikletini iki tekerlekli olarak sürmek istediğinde yardımcı tekerleklerin kolayca çıkarılabilmesidir. Gelelim anne babaların çocuklarını iki tekerlekli bisiklet kullanmaya alıştırması konusuna.Çocuklar ve bisiklet kullanma, dört tekerlekli bisiklet kullanma, çocuklar ve iki tekerlekli bisiklet

Çocuğunuzun 4 tekerlekli bisikleti varsa ve onu artık ustaca kullanabiliyorsa bu artık 3 tekerleğe geçebilirsiniz demektir. Evet; doğru okudunuz 2 değil 3 tekerleğe geçmesi için çocuğunuzun hazır olduğuna bir işarettir. Çünkü çocuğunuzu bir anda 4 tekerlekli bisikletten 2 tekerlekli bisiklete geçirirseniz düşecek ve bir süre sonra bisiklet sürmekten vazgeçecektir. Dört tekerlekli bisikletini süren çocuğunuzun bir tekerleğini sökün ve üçüncü tekerleği eğer yapabiliyorsanız yerden havada kalacağı şekilde takılı olarak bırakın. Böyle yaptığınızda çocuğunun düşebileceği tek bir yön olacak ve bu yönün aksine doğru bisikleti kontrol etmeyi kolayca sağlayabilecektir. Bir süre 3 tekerlekli olarak çocuğunuz bisikleti kullandıktan ve iyice alıştıktan sonra diğer yardımcı tekerleği de çıkartın ve o şekilde sürmeye çalışmasını söyleyin. Emin olabilirsiniz ki birkaç denemeden sonra çocuğunuz iki tekerlekli olarak bisikletini kullanmaya başlayacaktır.

Nite dört tekerlekten bir anca iki tekerleğe geçilmemesi gerektiğini merak edenler olabileceğinizi düşündüğüm için bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Bunu çocuğunuzun yürümeye başlaması gibi düşünün. Nasıl ki emekledikten sonra yavaş yavaş adım atmaya başlayıp yürümeyi ve sonrasında da koşmayı öğreniyorsa bisiklet sürmeyi de aynı şekilde adım adım öğrenmesi daha basit ve kolay olmaktadır. Üstelik adım adım bisiklet kullanmayı öğrendiği ve daha az düşme tehlikesi atlattığı için kendine olan güveni de o denli fazla olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*