Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, çocuklarda tuvalet eğitimi, çocuklara tuvalet eğitimi verme

Çocuklar için büyük bir farklılığın ortaya çıktığı dönem olan tuvalet eğitimi psikolojik ve sosyolojik açıdan önemlidir. Çünkü çocuk tuvalet eğitimi ile birlikte annesine olan bağımlılığından biraz daha kurtulmuş ve dış dünyaya daha adapte olmaya başlamış olduğu bir döneme girmektedir. Bu nedenle tuvalet eğitimi sadece bir çocuğun kendi işini görmesi olarak değil aynı zamanda hayatının geri kalanını etkileyecek bir konu olarak ele alınmalıdır. Çocuklarda tuvalet eğitimini birkaç alt başlık halinde ele almak daha uygun olacaktır. Bu başlıklar şunlardır;Tuvalet eğitimi, çocuklarda tuvalet eğitimi, çocuklara tuvalet eğitimi verme

  • Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalıdır?

Ortalama olarak bir çocuğun tuvalet eğitimine 2 yaşlarında başlanılmalıdır. Çünkü çocukların 2 yaşına geldiklerinde kas sistemleri kendi kontrol edebileceği duruma gelmektedir. Bu sürecin başlaması bazı çocuklarda 2,5 hatta 3 yaşını bulmaktadır. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünüyorsanız eğitime başlayın, ancak eğitime başladığınızda çocuğunuzun henüz kendini pek kontrol edemediğini görüyorsanız eğitimi yavaş bir şekilde verin.

  • Tuvalet eğitimi verme zamanının geldiğini nasıl anlarım?

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenizin zamanı geldiğini onun davranışlarından anlayabilirsiniz. Bezini açtığınızda çocuğunuz altını bağlatmak istemiyorsa, altı açıkken kendini daha mutlu hissediyorsa eğitim zamanı gelmiş demektir. Ayrıca çocuğunuz tuvaleti geldiğinde çömeliyorsa ve o pozisyondayken tuvaletini yapıyorsa ya da tuvaleti geldiğinde kenara köşeye kaçıp saklanıyor ve orada tuvaletini bezine yapıyorsa eğitim zamanı gelmiş demektir. Bu davranışlar çocuğunuzun kas sisteminin geliştiğini hatta psikolojik olarak onun bu davranışı istemli bir şekilde yapmaya çalıştığı anlamına gelmektedir.

  • Tuvalet eğitimi verilmeye başladığımız ilk zamanlar neler yapabiliriz?

Tuvalet eğitimi vermeye başladığınız ilk zamanlarda çocuğunuzun bezini gün içinde altından çıkartın ve bezsiz olarak durmasını sağlayın. Böyle yaparsanız bezin sıkıcılığından kurtulduğu için çocuğunuz altını bağlatmak istemeyecek ve tuvalet eğitiminiz daha başarılı olacaktır. Eğer altı bezsiz olduğunda çocuğunuzun kendi üstünü ve evinizi kirletmesinden çekiniyorsanız külot şeklinde üretilen bezlerden kullanabilirsiniz. Böylece tuvaleti geldiğinde çocuğunuz bezinin varlığına güvenmeyecek ve altındakinin sıradan bir iç çamaşırı olduğunu düşündüğünden ihtiyacını tuvalette gidermeye yönelecektir. Ayrıca bu süreçte çocuklarınıza kolay sıyrılabilir kıyafetler giydirmeniz de önemlidir. Kendi kendine çamaşırını ve iç çamaşırını indiriyor olmak miniklere özgüven sağlamaktadır. Tuvaletini yaptıktan sonra çocuklar genellikle kakalarına bakmak isterler, bunda herhangi bir sorun yoktur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta eh, pis gibi kelimeler ile çocuğu tuvaletten ve kendi kakasından tiksindirmek yerine ona kakasını ellememesi gerektiğini ve onun bir atık olduğunun anlayabileceği bir dille anlatılması gerekir.

  • Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzun özgüvenidir. Çocukların kas sistemi yetişkinlerinden farklı çalışır, bu nedenle tuvalete götürdüğünüz çocuğunuz hemen kakasını yapamayabilir ya da çil edemeyebilir. Sabırlı olun ve başında bekleyin. Tuvaletini yaptıktan sonra ona nasıl kendini temizleyebileceğini öğretin. Tuvaletten önce ve sonra mutlaka ellerini yıkaması gerektiğini belirtin ve alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Eğer tuvalet eğitimi verdiğiniz sırada çocuğunuz altına kaçırırsa ona bağırıp çağırmayın ve bu durumun geçici olduğunu, zamanla altına kaçırmayacağını söyleyin. Altına kaçırma korkusu çocuklarda beze bağımlılık yaratır bu nedenle bu konuya çok önem verin. Eğitim verdiğiniz süre bayağı bir zaman devam ettikten ve her şeyi artık kendi başına yapabildiğini gördüğünüz an çocuğunuzu yalnız olarak tuvalete gitmeye alıştırın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*