Çocuklarda Kavga Eğiliminin Önüne Nasıl Geçilir?

çocuklarda kavga eğilimi, çocuklardaki kavga eğilimini ortadan kaldırma, çocukların kavga eğilimi nasıl geçirilir

Sizin için şaşırtıcı olabilir ama, çocuğunuzdaki agresif davranışlar gelişiminin bir parçası olarak görülmekte. Gelişen dil becerileri, bağımsız olma isteği ve henüz gelişmemiş olan kendisini kontrol edebilme dürtüsü hırçınlığının sebebi. Çocuğunuzdaki vurma, ısırma, cisim fırlatma nereye kadar hoş görülebilir, kavgacı tavırları nasıl dizginlenebilir. İşte bu konuda izlemeniz gereken yol.çocuklarda kavga eğilimi, çocuklardaki kavga eğilimini ortadan kaldırma, çocukların kavga eğilimi nasıl geçirilir

Davranışlarının sonuçlarını gösterin

Çocuğunuz bir gurup içerisindeyken, onlara vurmaya veya oyuncak atmaya başlarsa, onu gurubun kenarına alın, onunla oynayanları seyredin, diğer çocuklara kötü davranmayacağını düşündüğünüz an tekrar guruba dahil edin, bu yaştaki çocuklar sana vurulsa sen ne hissederdin gibi konuşmalarla ikna olmaz.

Sakinliğinizi korumaya çalışın

Çocuğunuza kavga ettiği için bağırıp çağırarak vurmak, davranışının kötü olduğunu söylemek onun davranışlarını düzeltmeyecekdir. Aksine ona sinirlenince yapması gerekenleri gösteriyorsunuz, sizin sinirli halinizde ki tepkiniz, ki bu sakinlik  ve öfke kontrol olmalı, Bu şekil davranışınız çocuğunuzun da öfkesini kontrol etmede yol gösterecektir.

Sınırları kesin olmalı

Birine vurduğunda hemen tepkinizi gösterin, ikinci defa vurmasını beklemeyin, yapma diyerek ortamdan uzaklaştırarak sakinleşmesini bekleyin. Davranışlarının sonucunu bilirse aynı davranışı sergilerken düşünecektir.

Hata yaptığında nerede olursa olsun tutarlı olun

Misafirlikte de olsanız çocuğunuz hata yaptığında evdeki kurallar geçerli olmalı, toplum içinde yapmam derseniz, çocuk bocalar, yaptığının evde yanlış, kalabalıkta doğru olduğunu zanneder.

Alternatif yolları öğretin

Çocuğunuz sinirli iken onunla konuşmayın, sakinleşmesini bekleyin, daha sonra onu üzen sinirlendiren şeyin ne olduğunu direk olarak sorun. ‘ ne oldu niye sinirlendin gibi’ Sinirlenmenin normal bir davranış olduğunu, ama tepkisini vurarak, ısırarak göstermenin yanlış olduğunu, bunun yerine bir yetişkinden yardım isteyebileceğini veya konuşarak halledebileceğini söyleyin. Doğru davranışlar sergilediği zaman çocuğunuzu ödüllendirin. Hata yaptığında özür dilemesi gerektiğini öğretin, ilk başlarda samimi bir özür dilemeyecektir, ama tutarlı davranışlarınız karşısında birini incittiğinde özür dilemeyi öğrenecektir.

Televizyon saatlerini düşürün

Maalesef çocuklar için olsa bile bazı çizgi filmler şiddet içeriklidir. Bu da çocukta olumsuz davranışlar sergilemesine sebep olmaktadır. Çocuğunuzla beraber izleyin, yanlış bir davranış gördüğünüzde doğru olup olmadığını çocuğunuza sorun, beraber doğruyu bulun. Çocuğunuz enerjisini atamazsa hırçın olabilir, mümkünse açık havada koşup oynamasını sağlayarak enerjisini boşaltmasını sağlayın.

Yardım alın

Çocuğunuz hırçın davranışlarından vazgeçmiyorsa, büyüklere hakaret ederek vuruyorsa çocuk doktoruna danışın, o sizi yönlendirecektir. Unutmayın, çocuğunuz çok küçük, hayata dair hiçbir şey bilmiyor, sabırlı, anlayışlı, tutarlı bir yol izlerseniz, gelecekte hırçın davranışlarını hatırlayıp gülebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*