Çocuklarda Hiperaktive Tedavisinin Önemi

hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Çocuğu yaramaz olan bir annenin bazen ”çocuğum çok hiperkaktif” dediğinin mutlaka duymuşsunuzdur. Oysa yaramazlıkla hiperaktiflik bambaşka konular. Aşırı hareketlilik, dikkatte eksiklik, dürtü bozuklukları okul öncesinde başlayıp yetişkinliğe kadar süregelen bir bozukluktur. Bu çocukların çoğu huysuz bir bebek adlandırılır. Yeme-uyku bozuklukları gösterir. Dikkat eksikliği ve hiperkaktive çocuk ve gençlerde ruh sağlığını, aile içindeki davranışlarını ve okuldaki durumlarını etkiler. Sorunlar baş gösterdiği halde bazı ebeveynler bunu önemsemez bir uzman yardımına başvurma zorunluluk halinde olsa da bu ertelendikçe ertelenir. Çocuk için en önemli dönem önce okul sonra ergenliktir. Ve bir hiperaktivli çocuk için bu dönemler sıkıntı dönemleridir. Yardıma ihtiyaçları vardır. Yalnız başlarına bu sıkıntılarla baş edemezler. Hiperaktive tedavisinde yaş tanısı bazen gecikmiş olsa da genelde 7 yaşından önce kendini göstermesine rağmen uyum sorunları baş gösterdiğinde 7 yaşı ile başlar. Ve bu durum ebeveyni aşmış bir durumda ise uzman ile tanışılır. Hiperaktive tedavisi kaç yaşında konur önceden bilinmelidir.hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Emekleme veya yürüme dönemlerinde ise aşırı hareketli olduğu için yetişememe sıkıntısından bahseder ebeveyn. Oysa bu belirtiler sizi harekete geçirmelidir. Zira çocuğun ana okul ve ilkokul çağlarında bu durum daha ileri seviyelere varacak artık şiddetli başarısızlıklar gündeme gelecektir. Artı saldırgan davranışlar, öfke kontrolünün yapılamayışı gibi sıkıntıyı iki kat arttırıcı durumlar yaşanmaya başlayacaktır. Erkek çocuklarda kızlara göre 3 kat daha sık görülür. Hiperaktive tedavisine başlayabilmek için bu belirtilerin en az 6 ay göstermiş olması gerekmektedir. Çocuklarda hiperaktive tedavisi  çok kolay bir tedavisi yoktur. Tıbbi tedavi, anne-baba eğitimi,eğitimler gibi seçenekler mevcuttur.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde ilaç, anne baba eğitimi, öğretmen eğitimi ve çocuğun bireysel terapisi birlikte kullanılmaktadır. Hiperaktive bozukluğu özellikle aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtileri zaman içinde azalır. Dikkat eksikliği yasam boyu devam eder. Yaş ilerledikçe başka sorunlar eşlik etmeye başlar. Çocuklarda hiperaktive tedavisi ilaçları 3-6 yaşları arasında tanı konulması zor olduğundan eğer sorun şiddetli değilse beklemekte yarar vardır. Çocuğunuzun bir şeyler öğrenebilmesi kendine güvenmesini sağlar .İlaç kullanımında gerçek bir üst yaş sınırı yoktur. İhtiyaç olduğu sürece kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*