Çocuklarda Burun Tıkanıklığı İçin Çözümler

burun tıkanıklığı, çocuklarda görülen burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığına çözüm

Buhar: Buhar tekniği, tıkanıklığa neden olan mukusu yumuşatarak dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Çocuklarda burun tıkanıklığını gidermek için en popüler yöntem olan buharı, duşta uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise çeyrek tencere suyu kaynattıktan sonra çıkan su buharını hafifçe solumasını sağlanabilir. Eğer burnu çok tıkalıysa suya bir kaç nane veya okaliptüs yaprağı atmak iyi gelecektir. Buhar sırasında ve sonrasında hınkırmasını sağlayarak burnunu iyice temizleyiniz. Bazen kış aylarında evde kullanılan kalorifer ya da infrared ısıtıcı gibi ısıtma sistemleri evin havasını kurutarak burun tıkanıklığına neden olabiliyor. Evin havasını nemli tutmak için peteklerin yakınına yarım kase su koyunuz. Bunu yatak odasında da gerçekleştirebilirsiniz.burun tıkanıklığı, çocuklarda görülen burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığına çözüm

Tuzlu Su: Eczanelerde ‘deniz suyu’ olarak satılan tuzlu su tıkalı burnun kısa sürede açılmasını sağlamaktadır. Ev yapımı tuzlu su için 1 bardak ılık suya yarım çay kaşığı sofra tuzu atarak karıştırınız. Damlalık varsa her burun deliğine 2-3 damla damlatılmalıdır. Damlalık yoksa çay kaşığıyla damlatmayı deneyebilirsiniz. Tuzlu suyun tıkanıklığı açması için çocuğunuzun başını bir kaç dakika geriye doğru tutunuz. Daha sonra burun deliklerine parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak tuzlu suyun mukusa işlemesini sağlamalısınız. Bu işlemden sonra yumuşayan mukusu iyice temizleyiniz.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Karşı diğer Öneriler

  • Soğuk algınlığıyla beraber azalan iştah ve su kaybı çocuğunuzda huzursuzluk ve sinirlilik haline neden olabiliyor. Bunu önlemek için hastalık döneminde bol bol su içmesini sağlayınız.
  • Hastalık sırasında oturma odasında sıcak bir battaniye bulundurunuz. Sık sık terlemesi hastalığı daha kolay atmasına yardımcı olacaktır.
  • Burun tıkanıklığı grip ve ya soğuk algınlığının bir belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda diğer belirtilere de dikkat edilmesi gerekir. Ateşini ölçün, halsiz olup olmadığına, gözlerinin kızarıp kızarmadığına ve öksürüğü olup olmadığına dikkat ediniz. Yetişkinler yıl boyunca ortalama 2-4 kez soğuk algınlığına yakalanırken çocuklarda bu rakam 7-9’a kadar çıkabiliyor.
  • Yukarıda belirtilen çözümler çocuklarda, bebeklerde ve yetişkinlerde burun tıkanıklığını gidermek için kullanılabilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemleri bir kaç gün içinde tıkanıklığı açmadıysa ve diğer başka belirtiler varsa doğru teşhis için doktorunuza danışmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*