Çocuk Terapisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

çocuk terapisi nedir, çocuk terapisi yapılması, çocuk terapisi nasıl olmalı

Çocuklarımız geleceğin aynasıdır. Biz büyüklerin çocuklar üzerinde etkilerimiz çok büyüktür. Bizler nasıl rol model olursak çocuklar bizlere benzer kişilik oluşturacaklardır.

Birçok ebeveyn çocuklarının eğitimine ve davranışsal gelişimine özen gösterse de kimi ebeveynler bu konuda biraz daha geniş davranabiliyor. Bazı ebeveynler ise çalışma hayatları çok yoğun olduğu için yetersiz olduklarını düşünüyor. Çocuklar çoğunlukla konuşarak kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Kimi zaman çekindikleri ve anlatmak istemedikleri durumlar karşısında hayal güçlerini devreye sokabiliyorlar yani durumu farklı şekilde anlatabiliyorlar. Çocuk terapisi hakkında gerekli donanıma sahip olmayan ebeveynlere burada önemli görevler düşmektedir.çocuk terapisi nedir, çocuk terapisi yapılması, çocuk terapisi nasıl olmalı

Çocukların en doğal ve en rahat oldukları yer oyun alanlarıdır. Çocuklar oyun oynarken farkında olmadan genel olarak yaşadıklarını oyuna yansıtır. Örneğin olumsuz bir davranış ile karşılaşmış ise oyununda aynı davranışı sergileyecektir. Bizler onları gözlemlediğimizi ve çocuğa izlenildiğini hissettirmemek için oyunlarına dahil oluyoruz ve onlara rahat davranabilecekleri doğal ortamlar sunuyoruz. Çocuk terapisi hakkında anne ve babalar gerekli bilgiye sahip olmaları iletişimin de kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Kullandığımız diğer bir yöntem resim yaptırmak. Çocuklar nasıl oyunda kendilerini rahat hissettikleri an serbest bırakıyorlar ise resim yaparken aynı şekilde rahatlıyorlar. Genel olarak birçok çocuk resim yapmayı sever ve tümüyle kendini ve ailesini anlatır. Kullandıkları renkler bile çocukların kişiliği ve yaşadıkları hakkında kolayca bilgi verebiliyor. Çocuk ile kısa bir tanışma evresi ardından doğru yöntemi seçip çocuk ile çalışmaya başlıyoruz. Devamında ise aileler ile ortak olarak hareket ederek çocuk üzerinde olumsuz etki yaratan durumu ortadan kaldırıp çocuğun davranışı iyileştirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*