Botox Uygulaması Nasıl Yapılır?

botoks nedir, botoks uygulaması, botoks iğnesi

Botoks (Botox) tıpta birçok alanda kullanılmakla birlikte ününü estetik cerrahideki kullanımı ile kazanmıştır. Yüzdeki istenmeyen kırışıklıkların ve çizgilerin yok edilmesinde kullanılan BOTİLİNİUM toksini uygulandığı kasta nöromosküler blokaj yapar. İstemediğimiz çizgilerin oluşmasına sebep olan kasların gücünü zayıflatarak etki eder. Yanlış bilgilendirildiği gibi yılan zehiri ile ilgisi yoktur. Estetek amaçlı kullanımı yaygındır, yan etkileri ve ortaya çıkaracagı sonuçlar çarpıcı olduğu için yetki ve deneyim sahibi olmayan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.botoks nedir, botoks uygulaması, botoks iğnesi

Yüzdeki mimik hareketlerle oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. . En sık olarak göz yanları (kaz ayakları ), kaş arası, alın bölgesi kırışıklıklarını yok etmek için kullanılır. İğne ile yapılan basit ama çok etkili bir yöntemdir. Etkisi 3-4 ay içerisinde sonlanır. İstenirse kaş kaldırma için kullanılır. Geçici bir yöntem olsada uygun bölgeleri seçen bilinçli ellerde oldukça başarılı sonuçlar alınır.

Botox uygulaması tıbbi bir uygulama olduğu için uzman kişiler tarafından yapılmalıdır, yan etkileri iyi bilinmelidir ve bu nedenle sadece seçilen kas hedef alınmalıdır, yüzde bulunan her kırışıklığa botox uygulamak doğru değildir, bazı kırışıklık ve çizgilenmeleri başka yöntemlerle tedavi etmek gerekebilir.

. Birçok kiside sık görülen aşırı koltuk alltı terlemeleri sonucu kıyafetlerin ıslanması sosyal aktivitelerden geri kalmaya neden olabilmektedir. Botoks uygulaması ile  terlemenin azaltılması günlük hayatı rahatlatmakta ve aşırı su kaybını azaltmaktadır.

Botox aynı zamanda Migren  ve distres tipi baş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır,birçok hastaya dayanılmaz baş ağrılarına neden olan migren hastalığının tedavisi için botox injekiyonu yapılmıştır ve hastalarda  3-4 ay boyunca ağrı oluşmamaktadır.Bunda migrenin başlamasına neden olan kas spazmlarının ortadan kalkmasının etkili olduğu kabul edilmektedir.Bu aynı zamanda hastalarda alında ve göz etrafındaki kırışıklıkların yok edilmesinide sağlamaktadır.Enseden başlayan ağrıların tedavisinde de ense kaslarına Botoks uygulama ile bu ağrıların tedavisi yapılmaktadır.

Dudak Kalınlaştırma ve Dolgu Uygulamaları

Dudak kalınlaştırmada, dudak konturu oluşturmada ve yüzdeki kırışıklıkların veya çukurlukların doldurulmasında, yok etmede, boyundaki çizgilerin giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli dolgu maddeleri vardır, en sık kullanılan dolgu maddesi vücutta doğal olarak bulunan bir yapı taşı olan Hyaluronik Asit veya derivelerinin sentetik olarak elde edilmiş halleridir. Genellikle 8-12 ay süre kalıcılıkları vardır. Deri içine enjeksiyon yapılarak uygulanan jel formundadır. İşlem 5-10 dakika kadar sürer. En sık olarak  dudaklara, dudak kenarlarına, yanaklara, alına, kaş arasına, boyuna uygulanır.

Bu dolguların dudak kalınlaştırma için hazırlanmış formları deri kırışıklıklar ıiçin hazırlanmış olanlardan farklıdır. Dudak kalınlaştırmada veya şekillendirmede yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Doğal ve istenen bir dudak gürünümü elde etmek için uygulama esnasında ara verilerek kontrol yapmak olasıdır. Uygulamadan hemen sonra istenen sonuç elde edilmektedir. Dudak hareketlerini ve dudak duyusunu etkilememektedir

.Dudak kalınlaştırmada ayrıca cerrahi yöntemler olan yağ injeksiyonu veya doku ile doldurma yöntemleri uygulanabilir. Yağ injeksiyonu ile transfer edilen yağ dokusunun önemli bir kısmı birkaç ay içinde yok olmaktadır. Dudağa doku transferi ile yapılan dudak kalınlaştırma işlemleri ile elde edilen sonuçlar kalıcıdır..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*