Botoks Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

botoks nedir, botoks uygulaması, botoks neden yapılır

Botoks yardımı ile yüzdeki geçmiş yılların izi olan kıvrımlardan kurtulabilirsiniz. Yüz mimiklerinin oluşturduğu çizgileri, kaş aralarını kaş çatma ve kızgın bir görünüme neden olan çizgileri, alın ve göz çevresindeki çizgileri neşter kullanmadan Botox güzellik yöntemi ile silebilirsiniz. Ayrıca aşırı terleme sorunu yaşayanlar da botoks yardımı ile rahatlayabilirler.

Tıpta yaygın olarak kullanılan Botox; Botulinum toksininin kısaltması, bilinen en güçlü nörotoksin olmasıyla farklılık gösterir. Bu yöntem şaşılık, göz kapağı hastalıkları ve çeşitli nörolojik hastalıklar için kullanılmaktadır. Kozmetik alanında da özellikle mimik çizgilerinin giderilmesinde ve aşırı terlemesi olan hastalarda kullanılmaktadır.botoks nedir, botoks uygulaması, botoks neden yapılır

Genellikle beynimiz, sinirler aracılığıyla kaslarımıza elektriksel uyarılar göndererek kasılmasına neden olur. Bu elektriksel uyarılar, nöromüsküler kavşakta bulunan asetilkolin adı verilen bir madde aracılığıyla kaslarımıza ulaşır. Botoks; Sinir ve kasların birleştiği yerde asetilkolin adı verilen bir nörotransmitterin salınımını engelleyerek ve kasları çalıştıran sinir uyarımını keserek etkisini gösterir. Botoksun kaslar üzerindeki felç edici etkisi geçicidir. Ayrıca terlemeye neden olan sinir uyarılarının ter bezleri üzerindeki etkilerini engelleyerek terlemeyi azaltır.

Kırışıklıkları Ortadan Kaldırabilirsiniz

Yüzdeki kırışıklıklar, yüz kaslarının uzun yıllar çalışması sonucu ortaya çıkar. Yüz kaslarına Botoks uygulayarak bu kasların hareketini azaltmak, bu sayede hareket sırasında oluşan kırışıklıkları gidermek mümkündür. Kaşlar arasındaki kırışıklıklar kişiyi kasvetli ve sinirli gösterebilir. Alın ve göz çevresindeki çizgiler yüze daha yaşlı bir görünüm kazandırır. Botoks kullanırken bu görünüm azalır ve kaşlar hafifçe yukarı kalkar.

İki haftada gençlik

Botox iğne ile uygulanan bir tekniktir. Ürün uygun konsantrasyona seyreltildikten sonra ince iğnelerle hastaya enjekte edilir. İşlem sırasında veya hemen sonrasında hafif bir yanma hissi hissedilebilir. Bu his işlem öncesi ve sonrası buz paketleri ile azaltılabilir. Etkisi 1-2 gün içinde başlar ancak etkinin doruğa ulaştığı süre 7-14 gündür. Bu işlemin sonunda ufak değişiklikler de yapılabilir.

Yılda iki kez tekrarlanabilir

Botoks etkisini elde etmek için geçen süre 3 ila 6 aydır. Bu süreden sonra kas fonksiyonu geri döner. Gerekirse, yılda 2-3 başvuru gönderebilirsiniz. Yeniden başvurmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. “Botoks yapıldığında her zaman yapılmalı” söylentileri doğru değildir, ancak istendiğinde yapılabilir. Tercih etmeyen kişilerin Botoks uygulamasını tekrarlamaları gerekmeyebilir. Zamanla doğal botoks öncesi yapılarına dönerler.

Botoks, yerinde terleyenler için bir ilaçtır.

Ter bezlerine botoks uygulandığında ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim kesintiye uğrar, bu da ter bezlerinin çalışmasını azaltır. Çoğu zaman, avuç içi ve koltuk altı terler. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terli bölgelerine botoks uygulandığında şikayetleri büyük oranda azalır. Enjeksiyonla kullanılan bu yöntem 7-14 gün sonra etkisini gösterir ve istek üzerine tekrarlanır.

Hamile ve emziren anneler botoks yapmamalı

Hamilelerde, emziren annelerde, myastenia gravis ve Eaton-Lambert sendromu gibi bazı kas hastalıklarında, aminoglikozid antibiyotik kullananlarda ve kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda; Botoks uygulama yerinde kanama sorununa neden olabileceğinden önerilmez.

Botoks sonrası görülebilecek yan etkiler şu şekilde sıralanabilir: En sık görülen morarma ve kızarıklık yüzde kullanıldıktan sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca baş ağrısı, göz kapağı düşüklüğü, çift görme, alt göz kapağı düşüklüğü de yaşanabilecek nadir yan etkilerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*