Bit İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?

bit ilaçlama, bit nasıl ilaçlanır, bit ilaçlaması yapma

Eklembacaklılar sınıfında yer alan ve büyüklüğü 1 mm ile 3,5 mm arasında bulunan bit, kan emerek beslenen haşere grubu arasında yer alır. Aktif olarak virüs taşımamakla birlikte, insan vücudunda yuva yapabilme özelliğine sahip olan bu haşereler, çok hızlı çoğalabildiği gibi bir canlıdan diğerine de kolaylıkla bulaşabilir. Bitli hayvanlar yoluyla insanlara geçebilen bu haşereler, insan vücudunda başta ve kıl olan diğer bölgelerde yaşayabilir. En bilinen türü saç biti olan bu canlılardan kurtulmak ve çoğalmalarını önlemek için bit ilaçlaması yaptırmak şarttır. Uzun süre aç kalamayan bu haşereler, canlı vücudunun yanı sıra tüylü eşyalar içerisinde de gizlenebilir. Ancak bit haşeresi, beslenmeden uzun süre yaşamadığı için konak canlı arayışına sürekli olarak devam eder.bit ilaçlama, bit nasıl ilaçlanır, bit ilaçlaması yapma

Bitlenme, özellikle okul, yuva, hastane gibi toplu kullanılan alanlarda daha sık görülen bir durum olduğu gibi, yürüyerek hareket eden bit türlerinin yanı sıra uçan bit türlerinin de olması, bu haşerelerin daha hızlı şekilde yayılmasına yol açar. İnsanların bilhassa baş bölümüne yerleşerek, saç diplerine tutunan ve sürekli olarak kaşıntıya yol açan bu haşerelerden kurtulmak için bit ilacı kullanmak şarttır. Ancak bitten kurtulmak için yalnızca kişisel temizlik yeterli olmayacaktır. Zira bu haşereler, kıyafet aralarına ya da yünlü eşyalar arasına da gizlenebilmektedir. Dolayısıyla, bitlenme sorunu yaşayan kişilerin bulunduğu alanların ilaçlanmaması durumunda bu haşerelere karşı kesin çözüm sağlanamayacaktır. Bu nedenle bitlenme durumunun görüldüğü kişilerin doktora başvurarak bit ilacı kullanmalarının yanı sıra, böcek ilaçlama firması tarafından yaşam alanın da ilaçlanması gereklidir.

Bit ilaçlama; sıvı ilaçlar kullanılarak buharlama tekniği ile yapılmaktadır. Alanın her yerine yayılan bit ilaçları sayesinde bu haşerelerden kurtulmak mümkün olacağı gibi özellikle yuva, yurt, okul ve hastane gibi alanlarda bu uygulamanın yapılması şarttır. Farklı yöntemler kullanılarak yok edilemeyecek bit ile mücadele için profesyonel şekilde böcek ilaçlaması yaptırmak gereklidir. Sağlık Bakanlığından onayı bulunan ve etkili bit ilaçları kullanarak profesyonel yöntemler ile uygulama yapan firmalar, bu haşerelere karşı %100 çözüm sağlayacağı gibi bitten kurtulmak için basit yöntemler kullanılması hiçbir şekilde sonuç vermeyecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*