Besinlerin faydaları ve dengeli beslenme

Vücudumuzun büyümesini sağlayan,yaralarımızı onaran, enerji  ve kuvvet  veren yiyecek ve içeceklere besin denir. Besinler sayesinde hayatımızdaki faaliyetleri gerçekleştiririz. Bilgisayar elektriksiz, araba bensinsiz çalışmadığı gibi canlılardada beslenmeden yaşamsal  olayları sağlayamaz.

Besinler i bitkilerden,hayvanlardan ve madensel  besinlerden elde ederiz.

*Bitkilerden:Elma,marul,fasulye…

*Hayvanlardan:Et,süt,yumurta…

*Madensel  besinler:Su,tuz

Besin Grupları

1.Proteinler:Büyüme gelişme ve vücudumuzun mikroplara karşı direnci için protein kullanılır. Protein yapıcı ve onarıcı olmakla birlikte zorunlu olmadıkça enerji verici olarak kullanılmazlar. Et, süt,tavuk ve balık protein bakımından oldukça yüksek hayvansal besinlerdir.besinlerin, besinlerin faydaları, dengeli beslenme

2.Karbonhidratlar:Yüksek enerji vericidir. Tahıl ürünlerinde,makarna,ekmek,patates,tatlılarda ve hamur işlerinde bol miktarda bulunur. Bu besinler fazla tüketilirse vücudumuzda yağa dönüşerek depo edilir.

3.Yağlar:Yağlar da enerji verici besin maddesidir hatta en fazla enerjiyi yağlar verir. Kullanım sırası olarak karbonhidratlardan  sonradır. Fazla besin aldığımızda yağ olarak karın bölgesine depo edilir.

4.Vitaminler:Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar. Hastalıklara karşı bizleri korur. Büyümemizde görev alırlar. A,B,C,D,E,K vitamini olarak 6’ya ayrılırlar.

5.Minareller:Genel olarak bütün besinlerde bulunur. Kemikleri , dişleri ve kasların çalışmasını sağlar. Minareller düzenleyici olarak görev yapar.

6.Su: Genel olarak bütün besinlerde su bulunur. Vücudumuzun hemen hemen %75’i sudur. Besinlerin sindiriminde ve boşaltımında kullanılır. Minareller gibi su da düzenleyici olarak görev yapar.

Besinler arasında en fazla ve en az tüketilmesi gereken besinler diye sıralama yaparsak şöyle olur;

  • Tahıl ürünleri
  • Meyve ve sebze
  • Et ve süt ürünleri
  • Yağlar ve tatlılardır.

Besinlerden alacağınız fayda nelere bağlı?

Bahsi geçen besinleri tüketirken vücudunuza yarar sağlamasını istiyorsanız dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmelisiniz. Günde 3 ana öğün ve aralardaki ara öğünlerde gerekli ve yeterli miktarda besin tüketmeli, kalori dengesine dikkat etmelisiniz. Ancak bu şekilde sağlıklı beslenmiş olursunuz ve sağlıklı beslendiğinizde besinlerden alacağınız verim daha fazla olacaktır. Örnek vermek gerekirse düzenli bir şekilde et ve süt ürünleri tüketimi yapıldığında kemik gelişimi, hücre yenilenmesi, doku onarımı gibi faaliyetler düzgün bir şekilde yapılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*