Bel Ağrıları Neden Gelişir?

Bel ağrısı, ağrı, batma, yanma veya batma, keskin veya donukluk hissedilebilir. Bazı durumlarda konumu bir nokta olarak belirlenebilirken, bazı durumlarda dağınıktır ve konumu tam olarak belirlenemez. Hafif veya ağır olabilir ve dalgalanabilir.

Ağrı kemikler, kıkırdak, kaslar, eklem kapsülü, bağ, disk veya damardan gelebilir ve kesin nedeni her zaman bulunmayabilir. Bazı durumlarda, ağrının altında yatan neden ortadan kalkmış olsa da, bir kez uyarılmış olan sinir uçları sinyal göndermeye devam ettiği için ağrı devam edebilir. Bel ağrısının başlangıcında stres önemli bir rol oynar ve kaynağın tam olarak belirlenmesini zorlaştırabilir.

Bel ağrısından kaynaklanan doku ne olursa olsun, ilişkili dokular kayarsa veya büyürse, kalınlaşır ve sinirlere baskı yaparsa, bacak ağrısı, uyuşma, ısınma ve idrar kaçırma problemleri eşlik edebilir.

Akut Bel Ağrısı Nedir?

Bunlar 6 haftadan daha kısa süredir var olan ağrılardır. Belirli bir eylem veya kazadan sonra başlayabilir veya faaliyetten tamamen bağımsız olabilir. İnsanların% 80’i hayatlarında en az bir kez şiddetli sırt ağrısı atağı yaşıyor. Çoğu durumda ağrı kendiliğinden geçer. Yaklaşık yarısı 2 hafta içinde tamamen iyileşir. 6 hafta sonra kişilerin% 80’inde sırt ağrısı tamamen kaybolur. Bir kez şiddetli sırt ağrısı yaşayan kişilerin% 30’u tekrarlayan ataklar / nöbetler veya kronik ağrı yaşayacaktır.

Kronik bel ağrısı nedir?

Bunlar 3 aydan fazla süredir görülen bel ağrılarıdır. Mevcut doku tahrişi, ortamdaki sinir uçlarını uyararak ağrıya neden olur. Vücudun tepkisine yanıt olarak gelişen iltihap ve şişlik de ağrıya katkıda bulunabilir. Genelde bu bölgedeki kan akımı ve oksijenasyon da azaldı.

Bu durum ağrıya neden olan bölgedeki zararlı atıkların atılmasını zorlaştırmaktadır. Uygun tedaviyi belirlemek için olası ağrı kaynakları dikkatlice araştırılmalıdır.

Bel ağrısı ve aktivite

Genel olarak, günlük aktivitelerden kaçınmanın ve uzanarak zaman geçirmenin gerekli olduğu kabul edilir. Ancak özellikle akut ağrıda “mümkün olduğunca” aktif kalmanız önerilir. Devam eden aktivite kan akışını hızlandırır, iltihabı ve kas gerginliğini azaltır.

İnsanlar genellikle yürüme gibi basit kardiyo egzersizlerini yaptıktan sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini iddia ederler. Halter, at yarışı ve temas sporları gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Farklı durumlarda soğuk veya sıcak uygulama kullanışlıdır. Sıcak uygulamalar da kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemlerin uzun vadeli iyileştirmeye katkısı tam olarak gösterilememiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*