Bebeklerde pişik engellemek

Beneklerin çok hassas bir vücut yapıları vardır. Özellikle ciltleri en ufak bir etkide zarar görmektedir. Özellikle pişik gibi oluşumlar bebeklerde sıklıkla görüşüldüğü için bunları önleme adına bazı metodlar geliştirilmiştir. Bebeklerin altları bezle muhafaza edilirken esas amaç tuvaletlerini rahatça yapmalarıdır. Dışkı ve idrarlar bezin içinde kaldığı için de belli bir müddetten sonra bebeklerin altı temizlenmezse orada bir mantar oluşumu başlar ve bu mantar da pişiğe davetiye çıkarır. Bebekler için oldukça sıkıntılı süreçler yaratan pişik, acilen giderilmeli ve bebekler tekrardan rahatlıklarına kavuşturulmalıdır. Tabi bunu yaparken de yapılması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.bebeklerde pişik, pişik önleme, bebeklerde pişik

Pişiği önlemenin en önemli adımlarından birtanesi, bezle kapatılan alanın kuru ve serin olması gerekmektedir. Ayrıca bezlenilen alan temiz olurda pişiğe uğrama ihtimali azalmış olur. Dikkat edilecek bir diğer önemli husus da, idrar ve dışkılarını yapan bebeklerin bezi değiştirilirken, aradan çok fazla zamanın geçmemesi gerekmektedir. Zaman ilerledikçe oradaki dışkı ve idrar bakteri oluşturacak ve pişik yapmaya başlayacaktır. Bezi değiştirirken de mümkün olduğunca bez gevşek bırakılmalı ve içerisine hava girmesi sağlanmalıdır. Çocuk bezi alırken yapılacak olan tercihler de pişiğin önüne geçmesi için yeterli olacaktır. Bebeklerin kilosuna uygun seçilecek olan bezler sayesinde bebekler kendilerini uygun bezi giyerek rahatlıkla günlük hayatlarını yaşayabilecekler ve pişik olmaktan kurtulabileceklerdir. Bebeklerin altları suyla iyice yıkanmalı ve kurutma işlemi de hassasiyetle sürdürülmelidir.  Özellikle dışkı durumunda, bebeklerin altı ılık suyla temizlemelidir.

Pişik oluşumunu engellemek için yapılan diğer bir yöntem de hepimizin bildiği gibi krem ve pudradır. Bu sayede bebeklerin hassas ciltleri koruma altına alınabilir. Ayrıca vitamin desteği olarak da E vitamini içeren kapsülleri ayrıştırarak içindeki sıvıyı sürmek de işe yaramaktadır. Bu yollarla pişik başlamadan engellenebildiği gibi ayrıca pişiğin oluştuğu durumlarda da uygulanarak en az sıkıntıyla pişikten kurtulabilmek mümkündür. Yine anne bebek ilişkisini baz aldığımızda annenin beslenmesine dikkat ederek sütünü korumasıdır. Bu sayede bebeğin pişik oluşumuna karşı direnci artırılmaktadır. Anne yeterli beslenemediği takdirde bebeği pişik oluşumuna karşı dayanıksız hale gelecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*