Bebek Emzirmenin Faydaları

bebek emzirme, emzirmenin faydaları neler, bebek emzirme ve faydaları

Emzirmek sadece bebek için değil anne için de faydalıdır. Bu sadece sağlıklı büyüme ve gelişme değil, aynı zamanda anneler ve çocuklar için psikolojik ve sosyal destek sürecidir.

Bebeklik döneminde: Anne sütü bebek ölümlerini azaltır. Bunun nedeni enfeksiyonları ve yetersiz beslenmeyi önlemesi ve ani bebek ölümü sendromunu azaltmasıdır. Orta kulak, solunum yolu, mide, bağırsaklar ve idrar yollarının akut enfeksiyonlarını önler. Anne sütüyle beslenen bebeklerde lenfoma ve lösemi gibi çocukluk çağı kanserlerinin nadir görüldüğü bilinmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde çocukluk çağı astımı ve atopik dermatit gibi alerjik durumlar daha az görülür. Emzirmenin tip 1 diyabet ve çölyak hastalığına karşı koruduğu düşünülmektedir.bebek emzirme, emzirmenin faydaları neler, bebek emzirme ve faydaları

Büyüme ve gelişme açısından anne ve çocuk arasındaki bağı güçlendirmesi ve aralarındaki ilişkiyi güçlendirmesi önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde çene ve diş gelişimi, konuşma ve motor becerilerin gelişimi daha iyidir. Anne sütü, bebekleri otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi sinir sistemi hastalıklarından korur.

Yetişkinlikte: Emzirmenin yetişkinlikte obezite, tip 2 diyabet, inflamatuar bağırsak hastalığı, dislipidemi ve kardiyovasküler hastalıkları önlediği kanıtlanmıştır.

Anneler için: Emzirmek anneye yarar sağlar. Anne emzirirken çok fazla enerji harcar ve bu da annenin doğum öncesi kilosuna dönmesine yardımcı olur. Emzirmek hormonları harekete geçirir ve rahim kaslarının kasılmasına neden olur, böylece rahim kolayca eski boyutuna döner ve kanama azalır. Adet döngüsünü baskıladığı için hamileliğe karşı kısmi koruma sağlar. Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirerek, annelik duygusunu daha da geliştirir ve anneyi sakinleştirerek doğum sonrası depresyon riskini azaltır. Emzirmek fiziksel olarak anneyi osteoporozdan korur. Yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*