Ayakta Su Toplaması Neden Oluşuyor?

ayakta su toplanması, su toplanmasının sebepleri, ayakta niye su toplanır

Tahrişe bağlı nedenler

Ayakta su toplanmasının başlıca nedeni ayağın formuna uygun doğru ayakkabının giyilmemiş olmasıdır. Ayaklar ile ayakkabı arasındaki sürtünme sonucu açığa çıkan ısıyla ayakta su toplanıyor. Bir diğer neden de, ayağın hava almadan sürekli ayakkabının içinde kalmasıyla oluşur. Bu da, ayağın terleyip nemlenerek derisinin yumuşamasına sebeptir. Aynı şekilde, dışarıdan ayakkabının içine su alınmasıyla da meydana gelebiliyor. Bu durumlar, genel olarak sürtünme, kir, sıcak, nem gibi sebeplerle ayakta tahrişe bağlı olarak oluşan su toplamalarını ifade eder. Tahrişe bağlı nedenlerden oluşan su toplaması, genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu süreyi kısaltmak ve ya ayağı rahatlatmak için yapılabilecek basit tedavi yöntemleri bulunuyor. Eğer ki, oluşan içi su dolu şişlik birkaç milimetre ise patlatılmaz ve kendi kendine iyileşmesine izin vermelisiniz. Ancak eğer su toplanan yerin çapı 5 milimetreye ulaşmışsa ve şişlik steril bir şekilde patlatılarak ayakta toplanan su nazikçe çıkarabilirsiniz. Böylelikle hissedilen ağrı da azalır. Bu işlem, ucu yakılarak sterilize edilmiş bir iğne yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Steril olması, mikrop kapmaması ve sonradan enfeksiyon oluşmaması için son derece önemli bir konudur. Ardından ise, sorunlu bölgeye lokal antisepsi (örneğin, içinde baticon bulunan bir solüsyon) uygulanabilir. Bunun da ardından, antiseptik nemlendirici ayak kremi ile bölge nemlendirilerek iyileşmesi beklenilmelidir. Bölgenin hava ile teması kesilmemelidir, böylece iyileşme süreci hızlanır.ayakta su toplanması, su toplanmasının sebepleri, ayakta niye su toplanır

Tahriş harici nedenler:

  • Eğer ki, su toplaması birkaç gün içerisinde geçmiyorsa ve kaşıntıya sebep olduysa nedeni bir çeşit mantar hastalığı, egzama ya da bakteriyel rahatsızlıklar oluşabilir. Böylesi bir durumun tedavisi daha uzun süreli ve bu tip durumlarda muhakkak doktora başvurulması gerekir. Kabarcıklar bir uzman olmadan patlatılmamalı ve kulaktan dolma bilgilerle tedavi edilmeye çalışılmaması gerekir.
  • Virüse bağlı su toplamalarda ise, tahriş nedeniyle oluşan su toplamalarındaki tedavi yöntemi yeterli olmamakla birlikte, mutlaka virüs karşıtı ilaçların da kullanılması gerekir. Bu sayede, sıvının enfeksiyona dönüşmesi önlenecektir.
  • Bakteriye bağlı su toplamalarında, gerek ağızdan alınan antibiyotik ilaçlar gerekse de lokal olarak uygulanan antibiyotik ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu durumda, bölgede ıslak pansuman da kullanılması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*