Antivirüs Programı Neden Kullanılmalı?

İnternet üzerinde birbirinden farklı birçok şey yapılabilmektedir. Bu nedenle internet insanların işini kolaylaştırıcı bir araçtır. Ancak her şeyde olduğu gibi internet kullanımında da birtakım sakıncalar bulunmaktadır. Bu sakıncaların arasında yer alan en büyük tehlike virüslerdir. Gezilen siteler vasıtasıyla, indirilen dosyalar vasıtasıyla vb. virüsler kullanıcıların bilgisayarlarına bulaşmaktadır. Bulaşan virüsler kullanıcıların bilgilerini çalıp virüsleri yaratan kişilere bilgi sağlamaktadır. Bu da elbette ki kullanıcıların en son isteyeceği şeydir. Çünkü geldiğimiz şu son notada her 3 kişiden 2’si internet üzerinde banka ve kredi kartı bilgilerini kullanmaktadır. Haliyle bu bilgilerin çalınıp kötü ellere geçmesi demek kullanıcıların açısından büyük bir maddi kayıp demektir.Antivirüs programları, antivirüs yazılımları, virüs programları

Eğer internet üzerinde önemli bilgilerinizi paylaşıyor veya bilgisayarınızda birtakım önemli dosyaları, kayıtları vb. saklıyorsanız internetten veya başka bir kaynaktan bilgisayarınıza bulaşabilecek olan tüm potansiyel virüslerden kendinizi korumak için antivirüs programlarını kullanmanız gerekmektedir. Antivirüs programlarını internette ücretsiz olarak bulabilir veya ücretini ödeyerek satın alarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda gerçekten gizli kalması gereken bazı bilgileri saklıyorsanız internetten indireceğiniz ücretsiz virüs programları yerine yıllık ücret ödeyerek ücretli bir antivirüs programı kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü ücretsiz virüs programları sadece belli başlı virüsleri tanıyabilmekte ve onlardan bilgisayarı koruyabilmektedir. Ancak yeni çıkan virüsleri, virüs kaynak koduna sahip dosyaları vb. tarayabilecek ve gerekli tedbiri alabilecek olan programlar ücretli olanlardır.

Ücretli antivirüs yazılımları satın alacaksanız her yıl yapılan en güvenilir virüs yazılımları sıralamasına göz atabilirsiniz. Yapılan birkaç testten sonra hangi yazılımın hangi virüslere karşı bilgisayarı ne seviyede koruyabildiği ortaya çıkmaktadır. Yapılan tüm bu testler ışığında en iyi yazılımlar seçilmektedir. Birinci sırada yer alanı almak istemezseniz, bütçeniz bu yazılım için yetersiz ise 2. Veya 3. Sırada yer alan yazılımı satın alabilirsiniz. Virüs programı kullanırken gerekli olduğu zamanlarda mutlaka güncellemesini yapmalısınız. Yeni çıkan virüslerin tanınması için belirli zaman aralıkların antivirüs programları yapılan bazı ekler sayesinde güçlendirilmektedir. Güçlendirilen yazılımlar elbette bilgisayarları daha iyi korumaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*