Akıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

akıl hastalığı sorunu, akıl hastalığı belirtisi, akıl hastalığı sorunu nedenleri

Akıl sağlığı bozuklukları olarak da adlandırılan akıl hastalığı, ruh halinizi, düşünmenizi ve davranışınızı etkileyen bozukluklar – çok çeşitli akıl sağlığı durumlarını ifade eder. Akıl hastalığı örnekleri arasında depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni, yeme bozuklukları ve bağımlılık yapan davranışlar sayılabilir.

Birçok insanın zaman zaman zihinsel sağlık endişeleri vardır. Ancak, devam eden belirti ve semptomlar sık   strese neden olduğunda ve işlev yeteneğinizi etkilediğinde, zihinsel bir sağlık sorunu zihinsel bir hastalık haline gelir.

Akıl hastalığı sizi sefil hale getirebilir ve okulda, işte veya ilişkilerde olduğu gibi günlük yaşamınızda sorunlara neden olabilir. Çoğu durumda, semptomlar ilaç ve konuşma terapisi (psikoterapi) kombinasyonu ile yönetilebilir.akıl hastalığı sorunu, akıl hastalığı belirtisi, akıl hastalığı sorunu nedenleri

belirtiler

Akıl hastalığının belirtileri ve semptomları, bozukluğa, koşullara ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Akıl hastalığı belirtileri duyguları, düşünceleri ve davranışları etkileyebilir.

Belirti ve semptomlara örnekler:

Üzgün   veya aşağı hissetmek

Karışık düşünme veya konsantre olma yeteneğinde azalma

Aşırı korku veya endişe veya aşırı suçluluk duygusu

Yüksek ve düşüklerde aşırı ruh hali değişiklikleri

Arkadaşlardan ve aktivitelerden çekilme

Önemli yorgunluk, düşük enerji veya uyku sorunları

Gerçeklikten (sanrılar), paranoyadan veya halüsinasyonlardan kopma

Günlük problemlerle veya stresle baş edememe

Durumları ve insanları anlama ve bunlarla ilgili sorunlar

Alkol veya uyuşturucu kullanımıyla ilgili sorunlar

Yeme alışkanlıklarında önemli değişiklikler

Cinsel dürtü değişiklikleri

Aşırı öfke, düşmanlık veya şiddet

İntihar düşüncesi

Bazen akıl sağlığı bozukluğunun belirtileri, mide ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı veya açıklanamayan diğer ağrı ve ağrı gibi fiziksel problemler olarak ortaya çıkar.

Ne zaman doktora görünmeli

Akıl hastalığına ait herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, birincil bakım sağlayıcınıza veya bir akıl sağlığı uzmanına danışın. Çoğu akıl hastalığı kendi başına iyileşmez ve tedavi edilmezse, akıl hastalığı zamanla kötüleşebilir ve ciddi sorunlara neden olabilir.

İntihar düşünceniz varsa

İntihar düşünceleri ve davranışları bazı akıl hastalıklarında yaygındır. Kendinize zarar verebileceğinizi veya intihar girişiminde bulunabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen yardım alın: Yakın bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz bir arkadaşınıza ulaşın.

Sevilen birine yardım etmek

Sevdiğiniz kişi zihinsel hastalık belirtileri gösteriyorsa, endişeleriniz hakkında onunla açık ve dürüst bir tartışma yapın. Birini profesyonel bakım almaya zorlayamayabilirsiniz, ancak teşvik ve destek sunabilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinize nitelikli bir akıl sağlığı uzmanı bulma ve randevu alma konusunda yardımcı olabilirsiniz. Hatta randevuya gidebilirsiniz.

Sevdiğiniz kişi kendine zarar verdiyse veya bunu yapmayı düşünüyorsanız, kişiyi hastaneye götürün veya acil yardım çağırın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*