Adet Sancısı İle Baş Etmenin Yolları

Bir bayanın en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi adet sancısıdır. Bildiğiniz üzere bir kız çocuğu ergenliğinin gelişi ile birlikte yumurtlama dönemleri yaşamaya başlar. Yani ergenlik yaşına gelmiş olan bir kız çocuğu artık potansiyel bir anne adayıdır ve yumurtalıkları yumurta üretir. Böylece bir erkek ile cinsel münasebette bulunması sonucunda gebe kalabilir ve anne olabilir. Vücudumuz yine bildiğiniz üzere kullanmadığı fazla şeyleri daima kendinden uzaklaştırır ki sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etsin. İşte bu vücuttan uzaklaştırılan şeyler arasında döllenmemiş yumurtalar da yer almaktadır. Bir genç kız veya kadın her ay halk arasında adet kanaması olarak isimlendirilen olay ile baş başa kalır. Bu durum tamamen hayatın doğal bir yönüdür ve kadınların menopoz yıllarına kadar da düzenli olarak devam edecektir. Sorun olan şey bu olay yaşanması değil yaşandığı esnada yaşattığı sancı ve ağrılardır. Kadınların adet dönemlerinde karın ve bel ağrısı yaşaması norma bir durumdur. Ancak bu durumun daha az sancılı ve ağrılı bir şekilde geçmesini sağlamanın birtakım yolları da vardır. Bu yolları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.Adet sancısı ile baş etme, adet ağrısı, adet ağrısını hafifletme yolları

  • Alt karın bölgenizi sıcak tutun: Bir havluyu ısıtın ve karnınız ile vajinanız arasında kalan alt karın kısmınıza koyun. Koyduğunuz ılık havlu bu bölgenin ısınmasını sağlayacaktır ve sancınız azalacaktır. Mümkün olduğunda bu bölgeyi sıcak tutmaya özen gösterin. Hatta mümkün ise gün içinde birkaç defa 15-20 dakika boyunca ılık duş alın.
  • Gün içinde ılık içecekler tüketin: Özellikle ılık olarak gün boyunca içeceğiniz bitki çayları adet sancılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Ihlamur çayı gibi bitki çaylarını gün içinde birkaç defa tüketmeniz midenizi ve bağırsaklarınızı ılık tutacaktır. Genel olarak vücudunuzun düzeni bu çaylar sayesinde düzeleceği için adet ağrılarınız da azalacaktır.
  • Alt karın bölgenize masaj yapın: Avuç içinizi ve parmaklarınızı kullanarak daireler çizerek şekilde alt karın bölgenize masaj yapın. Bu bölgede biriken ağrıyı kaslarınızı rahatlatarak azaltmanız açısından masaj yapmanız yararlı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*